Opera v 3 dejstvách v talianskom jazyku

Opera na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami.

La traviata (voľne zblúdilá, stratená, tá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami. Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Gautiera v opere na Violetta Valéry.

Skladateľ bol Dámou s kaméliami nadšený. Príbeh aj miesto, kde sa odohrával mu boli blízke – koniec koncov, v niečom pripomínal jeho vlastný život: „nelegálny“ vzťah udržiaval s blízkou priateľkou a interpretkou svojich raných diel sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou od roku 1847 až do jej smrti.

Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj z toho dôvodu, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit. Nikto, ani sám Verdi v tom čase zrejme neveril, že sa zrodil jeden z najväčších evergreenov opernej literatúry. To potvrdilo až ďalšie naštudovanie v roku 1854.

Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Štátna opera sa k tomuto dielu opäť vracia v hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej.

Dielo je uvádzané v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Vstupenky zakúpite na www.navstevnik.sk.
--------------------------------------------------------
Libreto: F. M. Piave

Hudobné naštudovanie: Lorenzo Tazzieri
Dirigent: Lorenzo Tazzieri
Dirigent: Ján Procházka
Réžia: Dana Dinková
Kostými: Adriena Adamíková
Scéna: Jaroslav Valek
Zbormajsterka: Iveta Popovičová
Violetta: Katarína Procházková, Mariana Hochelová a.h.
Alfredo: Dušan Šimo, Alessandro Fantoni a.h.
Flora: Judita Andelová a.h., Carmen Ferenceiová a.h.
Gaston: Michal Hýrošš, Peter Račko a.h.
Markyz: Martin Popovič, Matúš Bujňák a.h.
Baron: Igor Lacko, Ján Galla a.h.
Sluha u Flory: Karol Kurtulík
Violetta - obraz: Veronika Fekiačová
Spoluúčinkuje: zbor, bale a orchester Štátnej opery
Koncertný majster: Oldřich Husák