Maličká slzička
audiovoziuálna prednáška s hudbou

Dr. Agata SCHINDLER (SK/DE) – muzikologička, autorka knihy "Maličká slzička" o nacizmom umlčanej hudbe
Daniel RUMLER – husle
Jozef LUPTÁK – violončelo
Haakon SMITH (USA/NO) – klavír

Úvod 24. ročníka festivalu Konvergencie sa bude odohrávať v troch navzájom prepojených večeroch. Prostredníctvom hudby a slova upriami pozornosť na (nielen) slovenskú historickú traumu súvisiacu s obyvateľstvom židovského pôvodu. Otvorí ho audiovizuálna prednáška slovenskej muzikologičky Dr. Agaty Schindler, ktorá sa vyše dvadsať rokov zaoberá skúmaním diela, životov a osudov prenasledovaných skladateľov, hudobníkov a muzikológov.

Názov podujatia vychádza z dvojjazyčnej, slovensko-anglickej publikácie Maličká slzička / A Tiny Teardrop, ktorá vyšla v roku 2016 v Hudobnom centre v Bratislave. Kniha približuje ničivé dôsledky nacizmu v životoch stredoeurópskych hudobníkov a na sféru hudobného umenia. Kým cieľom publikácie bolo priblížiť sedem nepoznaných životných osudov hudobníčok a hudobníkov, prednáška je obohatená o ďalšie príbehy nevinných ľudí, ktorých zavraždili v koncentračných táboroch alebo ktorí mali šťastie a dobu nacizmu prežili.

Kniha Maličká slzička obdržala mnoho pozitívnych recenzií v slovenských i zahraničných médiách. Formou prezentácií bola do života uvedená o.i. v Drážďanoch v Semperovej opere, v Prahe v Slovenskom inštitúte, v Goetheho inštitúte v Bratislave, na Filozofickej fakulte v Bratislave, v spolku Ukrývané dieťa v Košiciach, v synagóge v Lučenci i za prítomnosti slovenského veľvyslanca v Toronte.

Trvanie prednášky s hudbou: 90 min. bez prestávky
 Vstup: voľný

>> Program festivalu <<
 Vstupenky a permanentka na festival: www.konvergencie.sk/vstupenky

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Pre aktuálne informácie sledujte webstránku www.konvergencie.sk a www.facebook.com/konvergencie.