Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná, nie okrúhla, ale všetko sa na dobré obráti. Pre deti od 3 rokov v slovenčine a v posunkovom jazyku.

Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná, nie okrúhla, ale všetko sa na dobré obráti. Na motívy rozprávky Štvorhranná medúza japonského autora Jošitoma Imae z knižky Fúzy na mašličku. Príbeh rozprávky približuje ťažkosti vyplývajúce z „inakosti“, autor však súčasne dáva nádej na ich prekonanie. Okrem pocitov smútku a osamelosti je v rozprávke prítomný aj moment hľadania, snahy pochopiť seba samého a ostatných. To môže viesť k vnútornému uspokojeniu a pochopeniu svojej odlišnosti a tiež odlišnosti tých ostatných. Naše rozprávanie je pre deti šancou zoznámiť sa s kúzelným morským svetom. A tiež s atraktívnym japonským umením.
Nie je náhodou, že na tomto japonskom príbehu spolupracovala japonská výtvarníčka Yumi Mráz Hayashi. Jej účasť a osobité národné zázemie sú pre režijno-výtvarný koncept zásadnými. Jej výtvarné riešenie by malo poslúžiť na oboznámenie sa s prvkami japonského umenia, byť inšpiráciou k výtvarnej dielni s origami, ktorá bude nasledovať po predstavení. Režisérka Zoja Mikotová je zakladateľkou ateliéru výchovnej dramatiky nepočujúcich v Českej republike, na JAMU v Brne, rovnako je zakladateľkou profesionálneho divadla nepočujúcich. Získala viacero ocenení, naposledy Cenu ministra kultúry ČR za celoživotné dielo (r. 2022).

Ide o prvý japonský titul v tvorbe pre deti na Slovensku. A tiež o historicky prvú japonsko-slovenskú bábkovú spoluprácu vďaka tvorbe a účasti pani Yumi Mráz Hayashi. https://en.yumi-hayashi.com/about


Autor predlohy: Jošitomo Imae
Výprava: Yumi Mráz Hayashi a.h.
Scénická hudba: Zdeňek Kluka a.h.
Dramaturgia: Iveta Škripková
Scenár, réžia: Zoja Mikotová a.h.
Výroba: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Svetlo: Pavol Bukovina
Zvuk: Marek Horváth
Foto: 

Premiéra: 19. 3. 2023
Dĺžka predstavenia: 

Hrajú:

  • Marianna Mackurová
  • Marianna Ďuranová
  • Peter Vrťo a.h.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja
Realizované s finančnou podporou MK SR
Realizované pod záštitou Japonského veľvyslanectva v SR