Online prednáška umeleckého dua Hermetechnics Inc. na témy veštectva či internetovej kultúry v digitálnej spoločnosti sa koná v štvrtok 15. apríla o 18:00.

Hermetechnics Inc. v tejto prednáške predstavia veštectvo, mágiu a iné okultné tradície – nie ako kuriozity z New Age festivalov, ale ako živé, hlboko zakorené systémy poznania, komunikácie a politického boja. Na fenomén veštectva sa pozrú cez objektív feministického a dekolonizovaného chápania sveta. Načrú do psychológie C. G. Junga, americkej sci-fi literatúry, filmov Alexandra Jodorowského a biblického mysticizmu. Spolu s divákmi preskúmajú ako princípy a archetypy tradičného okultného poznania prenikajú do internetovej kultúry, a podmieňujú samotné technické základy digitálnej spoločnosti.

-----------------

Hermetechnics Inc. je imaginárnou korporáciou zo Silicon Valley. Naším cieľom je stiahnuť pradávne poznanie priamo z Cloudu, a s pomocou mágie vytvoriť pridanú hodnotu pre našich investorov. S výdatnými investíciami a správnym postojom ovládneme ezoterický trh novými druhami mágie. Spoločnosť Hermetechnics Inc. bola založená ako kritický výskum techno-okultizmu, startupovej kultúry Silicon Valley a úlohy ezoterických tradícií v surveillance kapitalizme.

Jakub Fiala je umelec a softvérový inžinier pôsobiaci v Berlíne. Jeho zameraním je algoritmické, zvukové a interaktívne umenie, ako aj umelá inteligencia. Jeho tvorba bola vystavená vo Veľkej Británii, Španielsku, Japonsku, Taliansku a v Južnej Kórei. Vo svojej umeleckej praxi skúma vzťah medzi prirodzenom a nadprirodzenom a komplexitu vyvstávajúcu z jednoduchosti.

Karin Vališová má niekoľko umeleckých a hudobných projektov, zväčša zameraných na rôzne odrody západného okultizmu. Jej výskum sa zameriava na mystickú Kabalu, C. G. Junga a šamanskú prax. V súčasnosti sa venuje projektu Hermetechnics – Tarot of the Latent Spaces, v ktorom skúma vizuálne archetypy tarotu skrze umelú inteligenciu. V profesionálnej sfére je softvérovou inžinierkou v odvetví Natural Language Processing.