14. ročník medzinárodnej Noc literatúry má rekordný počet zapojených inštitútov a ambasád

Tlačová správa

Účasť na štrnástom ročníku Noci literatúry prisľúbila Szidi Tobias, Lucia Hurajová, Kristína Svarinská, Lenka Libjaková, Juraj Hrčka a mnohí ďalší. Čítať sa bude v stredu 21. septembra na deviatich miestach v centre Starého Mesta. Zapojilo sa rekordných 18 inštitútov a ambasád. Nováčikmi sú Írsko a Ukrajina. Noc prebehne aj v ďalších 17 mestách Slovenska. Slovenská a česká verzia Noci literatúry je spomedzi európskych metropol najkošatejšia.

Zdroj: České centrum Bratislava

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám.

„Tento rok je Noc literatúry súčasťou podujatí sprevádzajúcich predsedníctvo Českej republiky v Rade Európskej únie, preto sa tešíme rekordnému počtu zapojených krajín. Na Noc literatúry sa môžu tešiť návštevníci takisto v Prahe a v desiatkach českých aj európskych miest, napríklad v Paríži, Amsterdame, Budapešti. Čítať sa bude dokonca aj v svetových metropolách ako Káhira, Peking, Hanoj či Tel Aviv,“ opisuje prípravy riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová, ktoré v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi siete EUNIC a veľvyslanectvami a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje.

Miesta čítaní budú tento rok priestory kultúrnych inštitútov týchto krajín: Česka, Francúzska, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, a Európskej komisie. Ďalej sa bude čítať v kníhkupectve Arforum na Kozej a v Staromestskej galérii na Ventúrskej.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha približuje detaily z programu tohto ročníka: „Noc literatúry je už viac ako dekádu podujatím celoeurópskeho významu. Tešíme sa, že môžeme širokej verejnosti pomôcť sprostredkovať kvalitnú európsku tvorbu a priniesť tak literatúru medzi ľudí v inšpiratívnej atmosfére, ktorú nám hlavné mesto Bratislava ponúka. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku privíta vo svojich priestoroch herečku Kristínu Svarinskú, ktorá návštevníkom prečíta úryvok slovenského autora Richarda Pupalu. Obzvlášť symbolické je, že tento rok si po prvýkrát vypočujeme ukážku z tvorby ukrajinských autorov a medzi debutantov pribudne aj Írsko, ktoré predstaví Martin Nahálka taktiež v priestoroch Európskej komisie.“

Tento rok sa do Noci literatúry zapojili úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autorov z osemnástich krajín: Francúzska, Holandska, Talianska, Nemecka, Maďarska, Izraela, Rakúska, Belgicka, Česka, Poľska, Španielska, Portugalska, Belgicka, Slovenska, Nórska, Švajčiarska, Írska a Ukrajiny, posledné dve menované sú v rodine krajín pravidelne zapojených do Noci úplným nováčikom.

Čítať sa bude osemnásť aktuálnych slovenských prekladov na deviatich miestach. Na každom z nich si aj tento rok budete môcť vypočuť dva úryvky naraz v podaní dvojice interpretov. „Čítanie v dvojiciach sa nám veľmi zapáčilo, dodalo podujatiu novú dynamiku a aj od interpretov máme pozitívne ohlasy, že tam nie sú sami a môžu si spestriť čas spoločnými drobnými žartíkmi. Dvojice tento rok plánujú aj v Žiline a možno sa časom pridajú aj v ďalších mestách, pretože tak sa návštevníci  zoznámia  s viacerými knižnými titulmi,“ dúfa  projektová vedúca Noci literatúry na Slovensku Petra Darovcová z Českého centra Bratislava.

Pre tých, ktorí sa na živej Noci nezúčastnia, budú pripravené videá s úryvkami načítanými rovnakými herečkami a hercami, ktoré sa budú od 26. 9. postupne zobrazovať na fejsbúkovej stránke Noc literatury. Zvukové podcasty jednotlivých úryvkov budú počas októbra prístupné na Radiu Devín.

Noci literatúry sa zúčastnia tradične aj ďalšie slovenské mestá: Nitra, Senec, Modra, Žilina, Kežmarok, Humenné, Nové Zámky, Piešťany, Považská Bystrica, Levoča, Trnava, Dolný Kubín, Levice, Košice, Banská Štiavnica, Martin a Banská Bystrica.

Noc literatúry začne na všetkých deviatich miestach v Bratislave o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 21.30. Počas trvania podujatia si budete môcť kúpiť dostupné tituly v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici. Podrobnosti o podujatí nájdete na fejsbúkovej stránke Noc literatury.

>> Bulletin na stiahnutie <<
Zdroj: České centrum Bratislava

Projekt finančne podporilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Hlavný koordinátor projektu: České centrum 
Spolupráca: združenie Eunic, Zastúpenie EK, zastupitelské úrady štátov: Izrael, Nórsko, Švajčiarsko, ďalej Anasoft litera a Artforum. 

Zdroj: České centrum Bratislava