Už dlhšie máte chuť zažiť autentický a poctivý herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou?

Zdroj: Divadlo Nová Scéna

PR článok

Práve takáto inscenácia vznikla v Štúdiu Olympia. Hra pre dvoch je prekvapivá, občas šialená a pri-tom strhujúca tragifraška od velikána americkej drámy Tennesseeho Williamsa. Divadlo Nová scéna ju uviedla v slovenskej i českej premiére dňa 16. februára 2023.

Zdroj: Divadlo Nová Scéna

Komorná inscenácia na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Clare a Feli-ceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť. Ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v tomto zložení môžu hrať - Hru pre dvoch - príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť. Hranice reality a divadla sa stierajú a nikto si nie je úplne istý, čo je skutočnosť a čo je divadlo. Zdá sa však, že táto hra je oveľa bližšie realite, ako sa na prvý pohľad zdalo... alebo je všetko inak?

Hra pre dvoch ponúka brilantnú kresbu charakterov postáv, výnimočné herecké výkony a moderný divadelný jazyk. Jedinečné výkony hercov Lukáša Pištu a Zuzany Haverdy v réžii Tomáša Procházku Vás presvedčia o tom, že i náročnejšie texty sa dajú inscenovať zrozumiteľne a príťažlivo.

Obsadenie:
Felice: Lukáš Pišta
Clare: Zuzana Haverda

Zdroj: Divadlo Nová Scéna

Divadlo Nová scéna nadväzuje touto inscenáciou na líniu inscenácií "Off Nová scéna" v Štúdiu Olym-pia, v ktorej dáva šancu aj novým divadelným žánrom a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov.

Inscenáciu režíruje mladý režisér žijúci v Prahe, Tomáš Procházka - jeden z najvýraznejších mladých režisérov, ktorý úspešne pôsobí na českej i slovenskej divadelnej scéne, a príťažlivo. Na Slovensku režíruje po dlhšom čase a to, že si na realizáciu vybral práve text T. Williamsa, nebola náhoda:

„Moja úplne prvá réžia ešte v Bielom divadle bola Williamsova Električka zvaná Túžba. Inšpiroval ma k tomu dokument o herečke Viven Leigh a jej replika z tejto hry "Nechcem realitu, chcem čaro!" ma úplne zasiahla a omráčila. Keď mi Andrea Bučko ponúkla réžiu v Štúdiu Olympia, okamžite som myslel na Tennesseeho Williamsa. Hra pre dvoch ma uchvátila autorovým experimentálnym prístupom, člo-vek má miestami pocit, že číta akúsi poetickú variáciu Čakania na Godota alebo nejaký málo známy titul Eugena Ionesca. Je to príbeh dvoch ľudí, alebo bytostí, ktoré nedokážu žiť vo svojej vlastnej koži a preto si vytvárajú rôzne charaktery a rôzne postavy, aby čo najviac oddialili svoju vlastnú bolestnú realitu. A je to aj príbeh dvoch traumatizovaných ľudí, ktorí sa nedokážu pohnúť z miesta a nevedia ako ďalej.“

Zdroj: Divadlo Nová Scéna

Významný americký dramatik Tennessee Williams patrí medzi naj-výraznejších predstaviteľov psychologickej drámy. Je držiteľom dvoch Pulitzerových cien a to za drámy Električka zvaná Túžba (1947) a Mačka na horúcej plechovej streche (1955). V prípade Hry pre dvoch posúva jej hranice bližšie k autorom absurdnej drámy (Ionesco, Beckett) a ako sa autor sám vyjadril, práve táto hra patrí k jeho najobľúbenejším. V charaktere postavy Clare mô-žeme nájsť črty jeho sestry Rosy, s ktorou mal veľmi blízky vzťah a ktorá trpela schizofréniou a v postave Feliceho autora samotného.

Zdroj: Divadlo Nová Scéna

 

Zdroj: Divadlo Nová Scéna