Visegrad Film Forum je súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava.


10. ročník Visegrad Film Forum navštívia hollywoodski profesionáli ako aj majstri európskeho filmu

Filmoví profesionáli ale aj nadšenci budú mať príležitosť dozvedieť sa viac o tvorbe kultových filmov ako Titanic (1997), Pianista (2002), Kill Bill (2003) či Vtedy v Hollywoode (2019), nehovoriac o Európskom filme roka 2022 Trojuholník smútku (2022) . 15. – 18. marca prídu do Bratislavy filmoví profesionáli a podelia sa o svoje skúsenosti prostredníctvom neformálnych prednášok. Nebudú chýbať ani projekcie filmov.

Zdroj:visegradfilmforum.com 
Výrazný hlas novej generácie východoeurópskych filmárov

Ukrajinský režisér Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, držiteľ nominácie na Európske filmové ceny v kategórii Objav roka za rok 2022 má za sebou viacero úspešných krátkych filmov. Jeho posledný krátky dokument Liturgy of Anti-Tank Obstacles (2022) uviedli prestížne festivaly ako IDFA, Medzinárodný filmový festival Toronto, či Sundance. Na poli celovečerných filmov debutoval minulý rok hraným filmom Pamfir (2022), ktorý mal premiéru v rámci Cannes Directors’ Fortnight.

 Ako sa so zvukom pracuje vo veľkých hollywoodskych filmoch?

Mark Ulano je zvukový majster a Patrushkha Mierzwa, mikrofonistka a asistentka zvuku, obaja s viac ako 40-ročnými skúsenosťami primárne s veľkými hollywoodskymi projektami. Mark Ulano má na konte Oscara za zvuk kultového filmu Titanic (1997) a je tiež držiteľom ďalších troch oscarových nominácií za filmy Ad Astra (2019), Nehanební bastardi (2009) a Vtedy v Hollywoode (2019). Podieľal sa aj na filmoch ako Divoký Django (2012)Kill Bill: Vol. 1 (2003) a Kill Bill: Vol. 2 (2004)Iron Man (2008) a mnohých ďalších. Väčšina filmových profesionálov pozná Patrushkhu Mierzwu ako jednu z prvých ženských mikrofonistiek v Hollywoode. Na konte má filmy ako Ad Astra (2019)Vtedy v Hollywoode (2019) či kultový horor Cintorín domácich zvieratiek (1989).

Spolupráce s režisérmi svetového mena

Producent Jim Stark spolupracoval na začiatku svojej kariéry s režisérom Jimom Jarmuschom na filmoch Mimo zákon (1986), Tajuplný vlak (1989), Noc na zemi (1991) a Káva a cigarety (1986). V uplynulom roku mal u nás premiéru aj jeho posledný produkovaný film Trojuholník smútku (2022), ktorý sa dočkal mimoriadneho ohlasu. Okrem iného film získal štyri hlavné ceny Európskej filmovej akadémie a to za najlepší film, réžiu, scenár a najlepšieho herca.

Pawel Edelman, držiteľ nominácií na Oscara, cenu Americkej spoločnosti kameramanov (ASC) a cenu BAFTA, úzko spolupracuje s režisérom Romanom Polanskim a na konte má klenoty poľskej kinematografie ako Pianista (2002) či Katyń (2007). Jeho talentované oči kameramana priniesli na svetové plátna aj filmy Oliver Twist (2005), Všetci kráľovi muži (2006) a Dôstojník a špión (2019).

Z Berlína priamo do Bratislavy

Bratislavu navštívi aj iránska režisérka Sepideh Farsi, ktorá nakrúca ako dokumentárne, tak aj hrané filmy. Jej prvé dva hrané filmy Dreams Of Dust (2003) a The Gaze (2006) mali premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame. Jej najnovší celovečerný animovaný film Siréna (2023), ktorý rozpráva príbeh štrnásťročného Omida, hľadajúceho svojho nezvestného brata – a únikovú cestu z obliehaného mesta Abadán, bude mať premiéru počas tohtoročného Berlinale v sekcii Panorama.

Čo je Visegrad Film Forum

Visegrad Film Forum je networkingové a edukačné podujatie združujúce na medzinárodnej úrovni filmových študentov a profesionálov z tohto prostredia. Ponúka priestor pre diskusiu o tom, čo všetko stojí za vznikom filmového diela a tiež o aktuálnych trendoch v kinematografii. Počas štyroch dní ponúkne bohatý audiovizuálny program zložený z prednášok a premietaní sprevádzaný diskusiami s uznávanými filmármi. Od roku 2019 Visegrad Film Forum úzko spolupracuje s Medzinárodným filmovým festivalom FEBIOFEST Bratislava, ktorý sa koná v tom istom čase v Bratislave. Vďaka tomu majú účastníci Visegrad Film Fora možnosť rozšíreného programu. Zakúpené akreditácie platia na obe podujatia.

Medzinárodná účasť partnerských škôl

Visegrad Film Forum predstaví opäť aj študentské projekty partnerských filmových škôl. Okrem spoluorganizátora Filmovej a televíznej fakulty VŠMU sa tento rok podujatia zúčastnia pražská FAMU, maďarská FreeSZFE, Warsaw Film School, litovská LMTA Vilnius a slovinská AGRFT Ljubljana. Po bloku študentských filmov jednotlivých škôl budú nasledovať diskusie so študentami a zástupcami škôl nielen o filmoch, ale aj o podmienkach v akých filmy vznikali a o systéme výučby na vybraných školách.


Visegrad Film Forum 2023

Dátum: 15. – 18. marec 2023
Miesta konania: FTF VŠMU, Slovenská národná galéria, Kino Mladosť, - Bratislava, Slovensko

Web: visegradfilmforum.com
Facebook: Visegrad Film Forum
Instagram: vffbratislava

Visegrad Film Forum je súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava.

Organizátorom podujatia Visegrad Film Forum je Boiler o.z., spoluorganizátorom Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave. Partnerom podujatia je MFF FEBIOFEST Bratislava. VFF vzniká s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Medzinárodného vyšehradského fondu.