Hadar Galron: I LOVE MAMA

Komédia o výzvach moderného materstva

Premiéra hry I LOVE MAMA otvorí jubilejnú 75. sezónu DJGT s podtitulom „Legendy“. A i keď v umení nájdeme množstvo legiend, práve MAMA je nepísanou legendou azda každého z nás.

Komediálna hra plná žien pochádza z pera súčasnej izraelskej dramatičky HADAR GALRON, ktorá sa zhostí aj jej réžie! Vďaka tomu spoznáme na Slovensku po prvýkrát režijný rukopis svetovo renomovanej dramatičky, režisérky, herečky, stand-up komičky a uznávanej divadelnej osobnosti pôsobiacej v rôznych multi-kultúrnych prostrediach. Ženské témy, hľadanie tolerancie a humor ako krabička poslednej záchrany patria k jej typickým autorským črtám. Okrem hry I LOVE MAMA ich zobrazila napríklad aj v dráme MIKVE, známej aj v našom divadelnom prostredí.

Inscenácia I LOVE MAMA prinesie na scénu deväť žien a tri generácie jednej veľkej rodiny – od láskavej babičky cez povahovo odlišné dcéry, čerstvú nevestu až po vnučky hľadajúce svoje miesto v modernej dobe. Humorné situácie a vtipné dialógy zachytávajú s nadhľadom aj vážnejšie aspekty materstva: ako skĺbiť materstvo s kariérou, ako si popri materstve udržať manželstvo, ako mať dieťa aj bez muža, ako sa vyrovnať s nečakaným tehotenstvom, ako zvládnuť popôrodnú depresiu, ako čeliť ortodoxnej matke, ako nájsť seba samú, ako chutí láska.

Inscenáciu doplní hudba medzinárodne renomovaného hudobníka Itamara Grossa a mužské postavy zosobnené jedným hercom. Na unikátnej inscenácii sa budú podieľať aj výrazné mená slovenskej divadelnej scény Jozef Ciller, Eva Kleinová, Mária Danadová a ďalší. V postave babičky a veľkej mamy rodiny sa v alternácii s Janou Pilzovou predstaví hosťujúca herečka Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová.

Komediálna, vážna i dojímavá drobnokresba žien troch generácii bude osviežujúcim titulom v repertoári pre divákov i diváčky každého veku.


Slovenská premiéra: 
1 . premiéra 6. októbra 2023
2. premiéra 7. októbra 2023

dĺžka predstavenia: 2 h vrátane prestávky


OSOBY A OBSADENIE
ABIGAIL: 
Mária Knoppová
SIMCHA: Jana Pilzová / Božidara Turzonovová a. h.
ETI: Dana Karolová
TALLI: Iveta Marcineková
NOA: Barbora Špániková
LEA: Lucia Letková
ELLA: Dominika Výrostek Misárová
RIKI: Martina Chmelanová
ALMA: Ivona Petríková a.h.
GIDI, DOTAN, ZVIKA, RONI (a všetky ďalšie mužské postavy): Ondřej Daniš

INSCENAČNÝ TÍM
Réžia: Hadar Galron
Preklad: Mário Drgoňa
Scéna: Jozef Ciller
Dramaturgia: Darina Abrahámová
Dramaturgická spolupráca: Uršuľa Turčanová
Kostýmy: Eva Kleinová
Hudba a korepetície: Itamar Gross
Pohybová spolupráca: Mária Danadová


Foto poster: Vanda Mesiariková
Grafika poster: Simona Hanes  

 

Foto: Vanda Mesiariková (https://www.portfolio.vandamesiarikova.sk/)