Nesmierne autentický herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou.

HRA PRE DVOCH  (THE TWO-CHARACTER PLAY)  
Tennessee Williams

Hru THE TWO CHARACTER PLAY uvádzame na základe špeciálnej dohody s The University of the South, Sewanee, Tennessee.”

Divadlo Nová scéna  uvádza v českej a slovenskej premiére text velikána americkej realistickej drámy Tennesseeho Williamsa – Hra pre dvoch (v origináli The two – character play alebo tiež Out Cry ).

Tragifraška na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Claire a Feliceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť a ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v  tomto zložení môžu hrať - Hru pre dvoch - príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť.

Zdá sa však, že táto hra je oveľa bližšie realite, ako sa na prvý pohľad zdalo...alebo je všetko inak?

Hranice reality a divadla sa stierajú a nikto si nie je úplne istý, čo je skutočnosť a čo je divadlo.

Tají nám tu niekto niečo? Kto uniká pred kým? Dokáže vzťah fungovať na existenčnej závislosti jedného na druhom  a ako dlho môžeme unikať pred sebou samým, kým sa neponoríme do nevyhnutného šialenstva?

Dá sa povedať, že Hra pre dvoch je čiastočne autobiografická a je považovaná za jeho najosobnejšiu interpretáciu. Postava Clare voľne vychádza z Williamsovej sestry Rose a herec Felice a postava Felice zo samotného Williamsa. Williamsovi trvalo viac ako desať rokov, kým ju napísal. Svetovú premiéru mala v decembri 1967 v Londýne v divadle Hampstead Theatre.

Hra pre dvoch je ukážkou Williamsovej brilantnej charakterokresby a jeho typickej precióznosti pri písaní ženských postáv. Text, ktorý samotný Williams označil za svoj najkrajší text od jeho emblémovej hry Električka zvaná Túžba, patrí k autorovým najexperimentálnejším a posúva ho na jeden stupeň k autorom ako Ionesco, Pirandello a Samuel Beckett. 

„Moja najkrajšia hra od čias Električky, samotné srdce môjho života.“ (Tennessee Williams)

Inscenáciu svojim nezameniteľným rukopisom obohatí enfant terrible českého a slovenského divadla Tomáš Procházka, ktorý na Slovensku režíruje po dlhšom čase.

Divadlo Nová scéna aj týmto počinom nadväzuje na líniu inscenácií „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvára dvere aj novým odvážnejším divadelným žánrom, činohre a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov. 

» predstavenie vhodné pre divákov od 15 rokov 
» inscenácia obsahuje expresívne výrazy
» počas predstavenia sa na javisku fajčí   
» v predstavení sa používajú efektové svetlá

Činohra│120 min.

Premiéra 16. február 2023


OBSADENIE
Felice: Lukáš Pišta
Clare: Zuzana Haverda


AUTORSKÝ TÍM
Réžia, scéna: Tomáš Procházka
Dramaturgia: Andrea Bučko
Kostýmy: Marína Žiaková
Preklad: Zuzana Hekel
Autor hudby: Nikolaj Nikitin 
Zvuk a svetlo: Pro Media Consulting s.r.o.
Stavba scény: COLEUS s.r.o.
Rekvizity, inšpícia, text sleduje:Kristián Mokrý