Vyhľadať podujatie

ČERT A KAČA /Petronela Dušová/

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Humorný i poučný príbeh o nebojácnej Kači, múdrom pastierovi a oklamanom čertovi.


Bábková hra Čert a Kača, vychádza z motívov obľúbenej českej ľudovej rozprávky, ktorú napísala spisovateľka Božena Němcová.

V našej inscenácii sa deti zoznámia s hádavou a papuľnatou Kačou, ktorá by sa iba zabávala a najradšej zo všetkého stále tancovala. Ale s neupravenou a zafúľanou dievčinou nikto tancovať nechce. Kača je však tancom natoľko posadnutá, že sa rozhodne tancovať hoc aj s čertom. A čuduj sa svete, ten sa zjaví ako skvelý pánko a tanečník. Avšak, keď chce čert odísť, odrazu sa mu na krk zavesí Kača a nechce ho pustiť. Čertovi tak nezostáva nič iné, len sa do Pekla vrátiť aj s Kačou. No aj v Pekle by Kača najradšej rozkazovala a zabávala sa, a tak ju čert musí odniesť späť. Oslobodí ju valach Miško, ktorý ju vezme z pliec čerta.

Ale naša hlavná hrdinka to vôbec nebude mať jednoduché. Jej premena od lenivej a papuľnatej ku zrodu novej a polepšenej Kače, ktorá je schopná obetovať sa pre druhého, bude určite poučná pre detského diváka. No viac už prezrádzať nebudeme.

Ako k tejto premene Kače dôjde, uvidí detský divák na našich predstaveniach. Spolu s Kačou prežije veľa dobrodružných okamihov, ale aj humorné zápletky.

Hru Petronely Dušovej môžeme označiť za komédiu, ktorú autorka vo svojom divadelnom spracovaní zachováva. Základné postavy príbehu rozohráva v rámci možností klasického bábkového divadla pre komorné herecké obsadenie. Jeho interpretmi sú herečka a herec, ktorí konflikt hádavej ženy v opozícii k mužskému partnerovi preberajú aj do svojho "súkromného" plánu. Tak je motív škriepnej ženy posilnený aj činoherne.

Bábková rozprávka Čert a Kača oboznámi deti s marionetovým divadlom a predstaví silu a čaro plošných bábok.

Autorom scénickej hudby a pesničiek je známy košický hudobný skladateľ Marián Čekovský, hudbu nahrali Kandráčovci.

Pre divákov od 3 rokov.

Scenár a réžia: Petronela Dušová
Texty piesní: Zdenka Pašuthová
Dramaturgia: Ivan Sogel
Scénografia: Miroslav Duša
Hudba: Marián Čekovský
Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Účinkujú: Mariana Bódyová a Andrej Sisák, alebo Eva Cibulová Ryšáková a Miroslav Kolbašský

>> RECENZIA <<

www.bdke.sk│FB: Bábkové divadlo v Košiciach