Pod názvom Umenie v čitárni predstavuje Centrum kultúry Košického kraja v spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach tvorbu talentovaných výtvarníkov z Košického kraja.

Košičan Vlado Ondo je počítačový grafický dizajnér. Pracoval vo viacerých košických reklamných agentúrach. Už v mladosti mu učarila kresba ceruzou, ktorej sa venuje dodnes. V jeho archíve by sme našli množstvo portrétov známych osobností, ľudí z jeho blízkého okolia, i tých neznámych. Okrem portrétov obľubuje tematiku mestských pamätihodností a zákutí svojho rodného mesta.

Tvorbu Vlada Onda aj jej začiatky najlepšie vystihujú jeho slová: „Matne si pamätám ako asi dvojročný som s mamou v kuchyni a prestrčenou rukou cez mreže detskej ohrádky čarbem niečo na stenu. Inak na stenu (ak má jemnú omietku) sa kreslí veľmi dobre. Prvá fáza kreslenia trvala asi do desiatich rokov. Stihol som absolvovať prvý ročník ZUŠ. Viac ma to nebavilo a aj kresliť som nadlho prestal. Znovu som začal asi o 5-6 rokov neskôr. Všetko som sa postupne naučil sám. Kresbu za kresbou, stovky, tisícky kresieb. Jediným nástrojom, ktorý používam je mäkká ceruzka. Kreslím väčšinou to, čo mám rád, čo sa mi páči – Košice, moje mesto, hudbu, film a to nájdete aj v mojich kresbách.

Výstava ponúka návštevníkom okrem kresieb aj časť z tvorby jeho grafických návrhov. Prístupná je v čitárni centrálnej knižnice od 27. septembra do 31. decembra 2023 počas otváracích hodín.