Vyhľadať podujatie
events/2020/11/admid120685/120685.jpeg

Záhada zlatého kufríka /P. Uher/

Nedeľa 24.01.2021, 16:30

Dej príbehu začína v letiskovej hale akéhosi zabudnutého letiska. Tu sa zlatý kufrík objaví po prvý raz. Prinesie ho čudne vyzerajúci cestujúci (podľa fialovej farby pleti a štvorcových očí priletel asi z inej planéty) a chvíľka nepozornosti spôsobí jeho zámenu za kufrík cestujúceho v čiernych okuliaroch. Kufrík je síce podobný, ale svojím obsahom úplne iný. Ten, ktorý pán s okuliarmi odteraz až do konca hry úporne hľadá, totiž omylom zamenil.

Po mnohých dramatických a hlavne komických peripetiách sa bláznivý príbeh uzavrie opäť tam, kde všetko začalo: v letiskovej hale onoho zabudnutého letiska. Zlatý kufrík, strážiaci si svoje tajomstvo tým, že sa nenechá otvoriť, vyhráva všetkým, čo zaplatia. Až kým sa odrazu nezasekne a jeho hranie neustane. Prihodí sa to práve vtedy, keď doputoval do Argentíny. Zlatý zázrak sa odmlčí rovno pre očami diktátora, čo tu vládne. Lenže generál-diktátor chce zázračnú hračku, o ktorej všetci rozprávajú, počuť. Ak ju do zajtrajšieho karnevalu nepredvedú, jeho majiteľovi, ktorým je akýsi bezvýznamný skladateľ, hrozí poprava. Pozná tajomstvo fungovania zlatého kufríka? A dokázal by prasknuté srdce stroja vyliečiť? Ak je pravda, že kufrík na zem spadol z inej hviezdy, treba hľadať opravára práve tam. Ako sa na ňu ale dostať?

Príbeh spája niekoľko zložiek do žánrovej podoby známej ako fantaskná burleska. Prelína sa v ňom komika s lyrikou, realita s fantáziou a to všetko obrazovým jazykom hudby spolu s výtvarnosťou. Tvorcovia projektu sa tak snažia filozofické podobenstvo nadľahčiť a urobiť ho mladému divákovi prístupnejším. Inscenátori budú v predstavení využívať prostriedky súčasného animovaného divadla, ale rovnako aj postupy filmových dokrútok, tieňového a čierneho divadla. V predstavení budú použité figúry rôznych technológií, bábky, masky a samozrejme animácia, ktorá bude v inscenácii výrazne akcentovaná. Predstavenie je vhodné pre rodiny s deťmi od 6 rokov, ale pobaví sa na ňom aj mládež a dospelí. 

PREMIÉRA -27. november 2020, piatok, 19:00

Réžia a scenár: Pavel Uher
Dramaturgia: Ivan Sogel
Scénografia: Eva Farkašová
Hudobná spolupráca: Igor Dohovič
Pohybová spolupráca: Andrii Sukhanov
Asistent réžie: Peter Creek Orgován 

Miesto konania: Divadlo Thália, Mojmírova 1.

Kapacita: 100 miest.


Miesto konania

Ďalšie termíny


24. 01. 2021 Nedeľa 16:30 Košice Divadlo Thália - színház
24. 01. 2021 Nedeľa 16:30

25. 01. 2021 Pondelok 10:00 Košice Divadlo Thália - színház
25. 01. 2021 Pondelok 10:00