Toto leto môžete na Gemer cestovať mimoriadnymi Letnými vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko. A aby ste si Gemer naozaj poriadne užili, Košice Región Turizmus pre vás pripravil pestrú turistickú ponuku. Radi by sme vám viac priblížili túto úžasnú lokalitu plnú zaujímavých miest, nádherných jaskýň a divokej prírody, neprebádaných zákutí i pamiatok svetového významu.

Vyberte si z bohatej ponuky Gemera, spoznávajte ho a objavujte s našimi sprievodcami v rámci skupinových aktivít alebo individuálne.

Sprevádzaná pešia turistika

Pre cestujúcich Letnými vlakmi na Gemer je tu možnosť absolvovať skupinovú aktivitu plnú pohybu. Pripravili sme pre vás sériu sprevádzaných výletov, pešej turistiky a severskej chôdze. Okrem zdravého pohybu vás čaká návšteva pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO, prírodných unikátov a neobjavených zákutí so sprievodcom. Vyberte si ideálny výlet podľa vášho gusta či náročnosti a pridajte sa k skupine vedenej turistickým sprievodcom alebo inštruktorom. S našimi sprievodcami sa stretnete priamo na výstupnej železničnej stanici, kde bude sprevádzaná aktivita začínať.

Dôležité upozornenie pre účastníkov skupinových aktivít:

Cena skupinovej sprevádzanej turistiky alebo severskej chôdze je
jednotná pre všetkých účastníkov 3€/osoba. Vstupy do kultúrnych a prírodných pamiatok si hradia účastníci vo vlastnej réžii. Lístok na sprevádzané aktivity si môžete zakúpiť osobne v Regionálnom informačnom bode, Hlavná 48 Košice alebo online na vylety.kosiceregion.com

Organizátor, ani osoba vedúca skupinovú športovú aktivitu nenesú zodpovednosť za účastníkov. Pred začatím aktivity, priamo na mieste, to každý účastník potvrdí podpísaním prehlásenia o osobnej zodpovednosti. V prípade nepriaznivého počasia môžu byť naplánované trasy upravené z bezpečnostných dôvodov. Keďže trasy povedú aj horským terénom, každý účastník musí mať zabezpečený potrebný výstroj (vhodné turistické topánky, oblečenie do nepriaznivého počasia). Prosíme, zabezpečte si tiež dostatok tekutín a občerstvenia.

>> STIAHNUŤ INFORMAČNÝ BULLETIN <<

KÚPIŤ LÍSTKY NA VLAK

Inšpirácie na trase Letného vlaku na Gemer

hrad turňa

Turniansky hrad

 • zo stanice: Turňa nad Bodvou

Na osamelom kopci Zádielskej planiny, nad Turňou nad Bodvou, už zďaleka vidieť vyčnievať mohutné ruiny hradu. Turniansky hradný vrch, vysoký 375 metrov, je národnou prírodnou rezerváciou. Zo zrúcanín hradu sa pokocháte nádhernými výhľadmi, a to nielen na malebnú Hájsku dolinu, ale aj časť Zádielskej planiny. Ak sa zadívate na východ, uvidíte Jasovskú planinu, juhovýchodným smerom je Košická kotlina a na juhu Turnianska kotlina.Aktuálne prevádzkové info nájdete na stránke Správy slovenských jaskýň.

Zádielska dolina

 • zo stanice: Dvorníky – Zádiel

Jedna z najromantickejších tiesňav v Slovenskom krase s dĺžkou 2 kilometre je v niektorých miestach hlboká až 400 metrov, pritom jej najužšia časť má len 10 metrov. Chodník legendárnou dolinou vás povedie okolo skalného obelisku zvaného Cukrová homoľa. Jeho výška je viac ako 100 metrov a patrí k najkrajším na Slovensku.

zádiel

hájske vodopády

Hájske vodopády

 • zo stanice: Turňa nad Bodvou

Už vás niekto poslal do hája? Tak je na čase mu to splniť. Háj – ten s veľkým H – je drobná dedinka s typickým rázom víkendového chalupárstva.

Na idylickú scenériu dohliada z výšky aspoň desiatich metrov socha anjela. Tá je autentickou filmárskou rekvizitou, ostala tu po natáčaní trháku Za nepriateľskou líniou (2001) s Owenom Wilsonom a Geneom Hackmanom. Za zmienku stojí aj potok pretekajúci Hájskou dolinou. Vďaka výrazným výškovým rozdielom potok vytvára sústavu perejí, kaskád a desiatich vodopádov rôznej veľkosti, známych ako Hájske vodopády. Prejdete sa k nim cestou vedúcou do Hačavy.

Mesto Rožňava

 • zo stanice: Rožňava

Stredoveký pôdorys tvorí štvorcové námestie obklopené poschodovými meštiackymi domami s 36,5 metrov vysokou Strážnou vežou uprostred. Veža je dominantou hlavného Námestia baníkov.

Vysoká renesančná stavba z rokov 1643 až 1654 mala dôležitú úlohu v období tureckých nájazdov. V jej hornej časti pod arkádami stála stráž s vyhliadkou na široké okolie. Doteraz ponúka panoramatický výhľad do celej rožňavskej kotliny. Na južnej strane sú umiestnené mená richtárov, ktorí dali vežu postaviť, erb mesta a veľmi presné legendárne hodiny. V stene veže je vsadená turecká delová guľa, ako memento ťažkých časov vojen. Vyhliadková veža je sprístupnená pre turistov, jej prehliadku zabezpečuje Turistická informačná kancelária v Rožňave.

rožňava

KÚPIŤ LÍSTKY NA VLAK

betliar

Kaštieľ Betliar

 • zo stanice: Betliar

Skutočne luxusné sídlo, ktoré bolo postavené na účely reprezentácie svojich majiteľov – najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. Na mieste staršieho renesančného kaštieľa vznikla v rokoch 1881 až 1886 za grófa Emanuela I. Andrássyho rezidencia, ktorá si ako jediná na Slovensku po roku 1945 zachovala pôvodný rodinný mobiliár a umelecké zbierky.

Kaštieľ našťastie nepostretol osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. To jednoznačne dokazuje, že obyvatelia si rod Andrássyovcov vysoko vážili a ich majetok aj v neľahkom období ochránili. V kaštieli nájdete viacero expozícií: Grófske apartmány, Expozícia egyptológie a Expozícia vzácnych trofejí.

Gombasecká jaskyňa a areál Gombasek

 • zo stanice: Slavec jaskyňa

Jaskyňa, ako prvá na Slovensku, začala slúžiť na speleoterapiu. Jej najpôsobivejšími priestormi sú Mramorová sieň so studňou hlbokou 8 metrov alebo sieň Hirošima, ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Európskou raritou jaskyne sú zas snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé až 3 metre.

Areál Gombasek, v bezprostrednej blízkosti jaskyne, je priam ideálnym miestom na oddych s celou rodinou. Areál navyše postupne zveľaďujú nadšenci z dvoch občianskych združení (Kikelet a Sine Metu). Nájdete tu náučný chodník, pre deti kopec miesta na vybláznenie sa a aj veľké rodinné ohnisko. Všetko ako stvorené na pravú opekačku. Novinkou je vyhliadková veža, ktorú tvorí zvonica vybudovaná na základoch tej pôvodnej. Ak ste zvedaví, ako asi vyzeral niekdajší paulínsky kláštor zo 14. storočia, môžete sa zapozerať cez Okno do minulosti.

gombasecká jaskyňa

silická ľadnica

Silická ľadnica

 • zo stanice Slavec jaskyňa

Aj keď sa nachádza v nadmorskej výške len 503 metrov, predsa sa v nej celoročne drží ľad. Vďaka tomuto fenoménu je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou v Európe. Jaskynná priepasť je vytvorená preborením stropu, čím sa odkryla strmá skalná stena hlboká 91 metrov. Turistom je sprístupnená chodníkom zo zabezpečenej galérie celoročne. Vstup do samotného ústia ľadnice je však zakázaný.

Evanjelický kostol v Štítniku

 • zo stanice: Štítnik

V evanjelickom kostole s najstarším organom na Slovensku vám vyrazia dych pôvodné nástenné maľby zo 14. až 16. storočia. Nevyčísliteľnú hodnotu má tiež gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454 a interiér dopĺňajú renesančno-barokové lavice, ktoré patrili slávnym štítnickým cechom.

Prehliadka kostola so sprievodcom je možná v sobotu v čase od 10:00 do 12:00 hod.

Telefonický kontakt: 0907 337 855

E-mail: stitnik@ecav.sk

kostol štítnik

KÚPIŤ LÍSTKY NA VLAK

ochtinska aragonitova jaskyna

Ochtinská aragonitová jaskyňa

 • zo stanice: Ochtiná (túra cca 1:15 hod. /3,3km/)

Prístupová štôlňa jaskyne pripomína nekonečné eskalátory, ktorými sa ponárate stále hlbšie v systéme metra veľkomiest. Čaká na vás 104 schodov a potom už vstúpite do sveta dokonalej nádhery, akú je schopná vytvoriť snáď iba príroda. Ide o jednu z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na svete, jej najstaršie aragonitové útvary majú úctythodných 140-tisíc rokov.

Za najkrajšie miesto je považovaná Sieň Mliečnej dráhy, kde biele aragonitové strapce v pukline na strope vytvárajú vo svetle lámp dojem hviezd našej galaxie.

Slavošovský tunel

 • zo stanice: Slavošovce obec

Na počiatku bol tunel. A tak to aj ostalo.

Nikdy totiž neslúžil na to, kvôli čomu ho postavili. Napriek tomu tento tunel spája ľudí. Spája dve doliny, medzi ktorými niet inej cesty. Slavošovským tunelom pod Homôlkou mali pôvodne premávať vlaky,no nikdy sa tak nestalo. Dnes sa technická pamiatka spája s menom Pavla Emanuela Dobšinského, slávneho rodáka zo Slavošoviec. V rozprávkovom areáli pri tuneli ožívajú hrdinovia príbehov, na ktorých vyrastal takmer každý z nás.

slavosovsky tunel

mauzoleum andrassyovcov

Mauzóleum Andrássyovcov

 • zo stanice: Lipovník (túra cca 3 km)

Ojedinelú secesnú pamiatku dal postaviť v rokoch 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy, posledný mužský predstaviteľ monockej vetvy Andrássyovcov, po smrti manželky Františky. Zomrela 26. októbra 1902 v Mníchove, kde bola aj dočasne pochovaná. V deň druhého výročia úmrtia boli jej telesné pozostatky prevezené a uložené do mauzólea. Gróf Dionýz Andrássy zomrel 27. februára 1913 v Palerme na Sicílii, po prevoze jeho telesných pozostatkov boli dňa 7. marca 1913 uložené vedľa Františky. Nad vstupným portálom je reliéfny erb Andrássyovcov. Erb je z dvoch strán doplnený orlami a anjelmi držiacimi v rukách vyhasnuté fakle ako symbol vyhasnutého života.

Krásnohorská jaskyňa

 • zo stanice: Lipovník (túra cca 3 km)

Ak radi naháňate vyššie tepové frekvencie, skúste naozajstné podzemné dobrodružstvo. Prehliadková trasa v Krásnohorskej jaskyni nie je žiadnou vychádzkou, ale pravým adrenalínovým zážitkom. Za fyzickú zdatnosť a vytrvalosť však budete odmenení na samom konci – pri pohľade na gigantický, 34 metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Stalagnát bol dlho považovaný za najväčší na svete. Jeho hmotnosť sa odhaduje na 2.000 ton, pričom ročne „priberie“ asi 200 kilogramov. Takto rýchlo nerastú kvaple ani v trópoch, kde sú pre rast sintrových stĺpov niekoľkonásobne lepšie podmienky. Na porovnanie – priemerný stalaktit v Slovenskom krase narastie o jeden gram za dlhé desiatky až stovky rokov.