Slovenská pošta, a. s., Poštové múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci so Stredoslovenským múzeom – kultúrnou inštitúciou Banskobystrického samosprávneho kraja  pripravili vo svojich priestoroch výstavu mimoriadneho a výnimočného maliara, grafika a ilustrátora s názvom Peter Uchnár: plocha – priestor – príbeh. Návštevníci tak môžu obdivovať diela autora od 10. februára nielen v priestoroch Poštového múzea ale aj v Thurzovom dome.  

Zdroj: facebook.com / Stredoslovenské múzeum

Peter Uchnár ilustroval viac ako päťdesiat kníh, z ktorých viaceré vyšli aj v zahraničí. S jeho tvorbou sa môžu zoznámiť čitatelia a milovníci výtvarného umenia, okrem Slovenska a Čiech, aj v Nemecku, Číne, Rusku, Srbsku, Japonsku, Kazachstane, Ukrajine, Slovinsku, Rumunsku a na Taiwane. Na svojom konte má niekoľko významných ocenení, medzi inými aj cenu Zlaté pero Belehrad 1999, Cenu Ľudovíta Fullu 2005, Výročnú cenu vydavateľstva Albatros 2011, dvakrát nomináciu na Cenu H. Ch. Andersena 2010 a 2016 v Bologni či nomináciu na Krištáľové krídlo 2010.

Zdroj: facebook.com / Stredoslovenské múzeum

  „Za svoju prvú knihu som dostal Zlaté jablko na Bienále ilustrácií v Bratislave ´99. A s ním aj dôveru u vydavateľov, spolu s veľkou dávkou slobody v knižnej tvorbe. To predurčilo moje dve úspešné desaťročia v ilustrácii, ale v rozsahu svojej tvorby sa  cítim byť skôr maliarom a grafikom. Rád sa preto touto výstavou vraciam ku grafickej tvorbe svojich začiatkov. A tiež, popri mojich známych  ilustráciách chcem vystaviť aj svoje voľné maľby z posledných rokov. Teším sa, že takto môžem predstaviť svoju tvorbu v jej kontinuite. Súčasťou mojej výstavy je aj predstavenie mojej známkovej tvorby v Poštovom múzeu.“, hovorí maliar a ilustrátor Peter Uchnár.

Zdroj: postovemuzeum.sk

Víťaznú ilustráciu z Bienále ilustrácií v Bratislave ´99, ktorá vyšla aj vo forme poštovej známky v roku 2001, si môžu návštevníci prezrieť  vo výstavných priestoroch Poštového múzea. Okrem nej sa na tomto mieste autor predstaví aj s  realizáciami emisií poštových známok. Mnohé z nich  sú venované významným športovým udalostiam, ako sú olympijské hry, Majstrovstvá Európy v šprinte psích záprahov Donovaly 2002 alebo Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Svoj umelecký naturel ilustrátora detských kníh prezentuje v emisiách Skauting, či Pavol Dobšinský. S Banskou Bystricou ho spája aj vytvorenie „prvej poštovej známky v tvare medovníkového srdca na svete“, ktorá bola vydaná pri príležitosti 360. výročia konania Radvanského jarmoku.  Atypická je aj jeho zatiaľ posledná poštová známka, vydaná k MS v hokeji v Bratislave a Košiciach v roku 2019, ktorú vytvoril v tvare puku s motívom tieňovej figúry hokejistu vo farbách slovenskej trikolóry. Do dejín slovenskej filatelie vstúpila aj tým, že pri jej tlači bola vôbec po prvý raz v histórii Slovenska aplikovaná technológia serigrafie vo forme reliéfneho bodového rastra na hrane puku.

Zdroj: postovemuzeum.sk

Expresívne abstraktné obrazy Petra Uchnára s jeho nezameniteľným rukopisom a podmanivou grafickou tvorbou sú pripravené pre návštevníkov v ďalšej časti výstavy v Stredoslovenskom múzeu – Thurzovom dome na Námestí SNP č. 4.

Slovenská pošta pri príležitosti výstavy vydá poštový lístok s prítlačou. Počas otvorenia výstavy 09.02.2023  bude od 15:30 hod. v Thurzovom dome zriadená príležitostná poštová priehradka.  Pre návštevníkov bude k dispozícii okrem poštového lístka aj príležitostná poštová pečiatka. 

Výstava Peter Uchnár: plocha – priestor – príbeh potrvá do 14.5.2023.