Univerzitná noc literatúry 2021 z pohodlia gauča

Ani do roka a do dňa sme sa nedočkali zásadnejšej zmeny v opatreniach spojených s pandemickou situáciou na Slovensku, preto aj ôsmy ročník Univerzitnej noci literatúry bude online. Hoci je výborné, že opäť môžeme pre Vás čítať celý týždeň, chýba nám a azda aj Vám špecifickosť siedmich stanovíšť a spoločné počúvanie a stretnutie. V apríli 2021 to bude UNL z gauča, pozývame Vás na náš YouTube kanál každý deň od pondelka 12. 4. 2021 do nedele 18. 4. 2021 vždy o 20.00 hod. Určite sa je na čo tešiť, pretože prekvapení sme pre Vás pripravili minimálne sedem. Všetky čítania tam, samozrejme, nájdete aj neskôr.
 

Predstavujeme ideu 8. ročníka UNL: Ženy čítajú ženy

V roku 2021 začíname na Slovensku druhú storočnicu volebného práva žien. Napriek víťazstvu v roku 1920 sa status ženy na Slovensku mení len veľmi pomaly, určite za to môžu aj vojnové roky a socialistický režim, ale ani revolučný 89 nepridul žiadne tornádo. Ako píše režisérka dokumentárnych filmov Ivana Hucíková, akoby sa nás mnohé „trendy“ netýkali, akoby u nás neexistovalo sexuálne obťažovanie a diskriminácia na základe pohlavia, neobjavuje sa vo filmoch ani v otvorenej diskusii, ženský hlas rozhodne nie je rovnocenný a príklady pribúdajú, žiaľ, každý deň.

Pričasto zabúdame, že dejiny žien sú rovnako dlhé ako dejiny mužov. Organizačný tím ôsmeho ročníka Univerzitnej noci literatúry oslovil sedem žien, vybral sedem autoriek a prinesie ich príbeh. Ale najmä chce poukázať na to, že ženské práva sú ľudské práva, preto vybranými ukážkami sleduje rozmanitosť životných údelov. Uvedomujeme si, že svet čelí rozličným výzvam. Sme svedkami mnohých globálnych i osobných kríz. Často sme necitliví a nevieme, ako na ne zareagovať. Mnohé z našich ukážok prinesú aspoň čiastočné odpovede na to, ako sa zachovať v stave ohrozenia, ktoré dnes číha za každým rohom, alebo nám aspoň pomôže empatickejšie načúvať.

Tento rok sa tím UNL rozhodol čítaniami podporiť banskobystrické vydavateľstvo Literárna bašta a vydavateľstvo Inaque, ktoré vedie Aňa Ostrihoňová. Každý deň bude šanca vyhrať zaujímavé knižné novinky a výhercovia môžu jednu z kníh darovať, pretože im pošleme rovno dve. Také malé knižné Pošli ďalej. Umožnili nám to naši partneri z Martinusu, Literárnej bašty a Inaque, za čom im patrí naše poďakovanie.


7 dní, 7 kníh, 7 čítaní

Ženy čítajú ženy je ideou 8. ročníka Univerzitnej noci literatúry. Pôvodne bola zamýšľaná už pre siedmy ročník, keď sme si v roku 2020 pripomínali storočnicu volebného práva žien na Slovensku, avšak pre náhly pandemický vývoj sme vlani improvizovali, no idea v nás ostala. 

7 dní

Čítame v "priamom prenose" každý deň od pondelka 12. 4. do nedele 18. 4. 2021 o 20.00 na našom YouTube. Počas čítania premiéry bude na našom facebooku vyhlásená súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetci s facebookovým profilom. Video čítanie následne ostane dostupné a môžete si ho vychutnať kedykoľvek a aj opakovane.

7 kníh

Tento rok sa tím UNL rozhodol čítať z aktuálnej knižnej produkcie domáceho banskobystrického vydavateľstva Literárna bašta a vydavateľstva Inaque, ktoré vedie Aňa Ostrihoňová. Každý deň bude šanca vyhrať zaujímavé knižné novinky a výhercovia môžu jednu z kníh darovať, pretože im pošleme rovno dve. Také malé knižné Pošli ďalej. Umožnili nám to naši partneri z Martinusu, Literárnej bašty a Inaque, za čom im patrí naše poďakovanie.

Čítané knihy si môžete objednať do 18. 4. 2021 v banskobystrickom Artfore so zľavou 15 %, využiť môžete facebook Artforum Banská Bystrica alebo mejl bystrica@artforum.sk. 

Bližšie informácie o súťaži, ako aj čítaných knihách a najmä tohtoročnej sedmičke čítajúcich budeme zverejňovať postupne.

7 čítaní

Univerzitná noc literatúry 2021 z pohodlia gauča od pondelka 12. 4. 2021 do nedele 18. 4. 2021 vždy o 20.00 hod. na YouTube kanály: Univerzitná Noc Literatúry.